מדינה של יזמים: שליש מהישראלים מתכוונים לפתוח עסק ב-3 השנים הקרובות

 ב מאמרים, עדכונים מקצועיים

הקמת עסק חדשמקימים עסק חדש? צרו איתנו קשר ונשמח לעזור!

אומת הסטארט אפ, מדינה של יזמים – אין ספק שלהרבה ישראלים יש רעיונות עסקיים מעולים, ורבים רוצים להיות עצמאים ולנהל עסק משל עצמם. עסקים חדשים רבים מתוכננים ומוקמים בישראל, אולם רבים גם נסגרים בתחילת הדרך. מדוע זה קורה, ואיך ניתן למנוע זאת?

נתונים ממחקר GEM (ראשי תיבות של Global Enterpreneurship Monitor) שנערך באוניברסיטת בן גוריון מראים כי חלה עלייה ברמת יזמות עצמאית חדשה בישראל, מ-10.7% ב-2016 ל-12.7% ב-2017. נתונים אלה מציבים את ישראל במקום החמישי מבין 24 המדינות המפותחות במחקר, ובמקום ה-22 מתוך כלל 54 המדינות שהשתתפו במחקר. המחקר נערך ידי פרופ’ אמריטוס אהוד מניפז ויואש אברהמי.

מחקר GEM הוא מחקר השוואתי בינלאומי בנושא חדשנות, יזמות וצמיחה כלכלית. מטרת המחקר היא לספק הערכות ומדדים שנתיים על מצב היזמות בהתהוות, ועל ה”אקלים היזמי” במדינות המשתתפות. על פי המחקר, כשליש מהישראלים מתכננים להקים עסק ב-3 השנים הקרובות. נתון מעניין נוסף קשור בפחד מכשלון העסק – דווקא הגברים מציגים שיעור חשש גבוה יותר מזה של הנשים – 54.5% לעומת 52.8%.

למרות הנתונים המרשימים בכל הקשור ליזמות, ישראל מדורגת גבוה גם בשיעור העסקים שנסגרים בה. ישראל נמצאת במקום הרביעי בין המדינות המפותחות ברמת סגירת עסקים. רמה זו נמצאת בתחום שבין 3.15% ל-4.8% בשנים 2017-2010 ונחשבת על פי GEM לרמה גבוהה יחסית. עסקים רבים אינם שורדים את השלב המשמעותי בחיי העסק, בו הם משלמים שכר לעובדים ותורמים לשוק התעסוקה.

אחד הגורמים העיקריים שמובילים לסגירת עסקים חדשים הוא חוסר ידע והבנה לגבי תנאי השוק והרגולציה, והעובדה שרבים מהעסקים מתחילים את דרכם ללא ליווי מקצועי, תכנון או אסטרטגיה.

בנוסף, ישראל מדורגת נמוך בכל הקשור למדיניות ממשלתית של בירוקרטיה ומיסוי, וכך גם במדיניות ממשלתית של תמיכה ומתן עדיפויות ליזמות.

נתוני המחקר רק מדגישים את החשיבות העצומה של ליווי מקצועי לעסקים ויזמים בתחילת דרכם (וגם בהמשך הדרך). משרד רואי חשבון שרון, שטיינר, זילבר ושות’ מתמחה בהקמה וליווי של עסקים בכל הגדלים – וישמח לעמוד לשירותכם בדרככם להצלחה עסקית ארוכת טווח.

מקימים עסק חדש? צרו איתנו קשר ונשמח לעזור!

נגישות