בית המשפט העליון תומך בהטלת כפל מס מהכנסה מהשקעה בארה”ב

 ב מאמרים, עדכונים מקצועיים

כפל מס ארה"ב

בית המשפט העליון הכריע לאחרונה בסוגיית מיסוי שמעניינת ישראלים רבים, וקבע כי אנשי עסקים ישראלים אינם זכאים לזיכוי בגין מסים ששולמו בארה”ב. בכך קיבל העליון את עמדת רשות המסים בנושא.

אנשי עסקים ישראלים מחזיקים לעתים במניות של חברות אמריקאיות בעירבון מוגבל (LLC) ומקבלים מהן דיבידנים. עד כה לא היה ברור מה שיעור המס, אם בכלל, שעליהם לשלם עבור הכנסות אלו מחו”ל, כמו גם האם המס ששילמה החברה הזרה לרשויות בארה”ב בעת חלוקת הדיבידנד מייתר את המס בארץ.

הכרעת העליון בנושא ניתנה במהלך מחלוקת בין יעקב הראל, הבעלים של חברת “יונו סימול בע”מ”, לבין רשות המסים, על מיסוי הכנסותיו ממניות בחברה בע”מ אחרת בארה”ב. קודם לכן, קבע בית המשפט המחוזי כי אין זכאות לזיכוי וכי יש למסות חברה אמריקאית בע”מ כחברה (למעט מקרים חריגים שנקבעו בחוזרי מס הכנסה) – ולא כחברה שקופה שהכנסותיה והפסדיה מיוחסים לבעלי המניות.

המשמעות: החברה חבה בעצמה על רווחיה, בהתאם לשיטת המיסוי הדו-שלבית, ולפיכך שיעור המס החל גבוה יותר. ביהמ”ש העליון קיבל את כל הקביעות בפסק הדין של המחוזי. בשל כך, ישראלים המשקיעים בארה”ב ייאלצו לבחון מחדש את דרכי ההשקעה הרצויות להם, וככל הנראה לבצע יותר תכנוני מס.

זקוקים לייעוץ מס? אנחנו כאן לשירותכם!

 

נגישות