רשות המסים: ישיבה בבתי קפה לא תוכר כהוצאה עסקית

 ב מאמרים, עדכונים מקצועיים

משרד בקפה הוצאה מוכרת

פרילאנסרים ובעלי עסקים רבים יושבים במהלך היום בבתי קפה לצורך עבודה – בין אם מדובר בפגישות ובין אם מדובר בעבודה על מחשב, כתיבה וכדומה. ההוצאה המתבצעת בבית הקפה או המסעדה אינה מוכרת לצרכי מס.

לפני זמן מה קמה חברה שקראה לעצמה “משרד בקפה”. לטענת מקימי החברה,הם יצרו שיטה המאפשרת לעקוף את העובדה שרשויות המס אינן מכירות בישיבה בבתי קפה כהוצאה מוכרת של עסקים. על פי השיטה, בעלי עסקים יושבים בבתי קפה הנמצאים בהסדר עם החברה, ומקבלים חשבונית על זמן ישיבתם בבית הקפה. חלק מהחשבונית ניתן על “שירותי משרד” – הוצאה שאמורה להיות מקובלת על רשות המסים.

בעלי עסקים רבים מיהרו לקפוץ על ה”מציאה” מבלי להתייעץ עם רואה חשבון לפני כן. התייעצות פשוטה עם רואה חשבון מקצועי היתה פותרת את הדילמה, משום שרואה חשבון או יועץ מס רציני ומקצועי, היה מבהיר ללקוחותיו כי אל להם להתפתות לקומבינה הזו, משום שרשויות המסים לא יכירו בתעלול הזה כהוצאה מוכרת.

כעת, מבהירה רשות המסים כי אכן לא תכיר בחשבוניות המתחכמות. מנהל רשות המסים, ערן יעקב, אמר בכנס השנתי של לשכת יועצי המס: “רשות המסים חד-משמעית נגד התופעה הזאת, ככל שמדובר במישהו שרוצה להתחכם ובוחר לפצל את העסקה באופן שרירותי כזה. זה לא חוקי. לאותו בעל עסק שמקיים את זה, או מאתגר אותנו ואת החוק, אני אומר: לא כדאי לכם לאתגר אותנו. יש לנו אתגרים יותר משמעותיים, ואת הפיצול המלאכותי הזה לא נאפשר. אין על זה ויכוח”.

רשות המסים לא תכיר בחשבוניות של “משרד בקפה”, ויתרה מכך – תפעל כנגד מי שכבר דיווח על ההוצאות הללו כחלק מהדיווחים השוטפים. כלומר, מי שניסה את השיטה, לא רק שלא הרוויח – אלא עלול להפסיד ואף להיקנס על ידי רשויות המס.

אנו ממליצים לכל בעל עסק, עצמאי או פרילאנסר – אל תקפצו על “הזדמנויות” שכאלה מבלי לברר את הנושא באופן יסודי עם רואה החשבון שלכם.

מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של רואה חשבון. לפרטים נוספים, צרו קשר.

נגישות